“Every year the Sundance Film Festival brings to light exciting new directions and fresh voices in independent film, and this year is no different,” said John Cooper, Director of the Sundance Film Festival. “While these awards further distinguish those that have had the most impact on audiences and our jury, the level of talent showcased across the board at the Festival was really impressive, and all are to be congratulated and thanked for sharing their work with us.”
Keri Putnam, Executive Director of Sundance Institute, said, “As we close what was a remarkable 10 days of the 2012 Sundance Film Festival, we look to the year ahead with incredible optimism for the independent film community. As filmmakers continue to push each other to achieve new heights in storytelling we are excited to see what‘s next.”
The full list of winners is below (in the order in which they were announced):
World Cinema Jury Special Prize, Documentary: Searching for Sugar Man, Malik Bendjelloul
World Cinema Documentary Editing: Indie Game: The Movie, Lisanne Pajot and James Swirsky
World Cinema Jury Prize, Documentary: The Law in These Parts, Ra`anan Alexandrowicz
World Cinema Dramatic Special Jury Prize: Can, Rasit Celikezer
World Cinema Cinematography Award, Drama: David Raedeker, My Brother the Devil
World Cinema Cinematography Award, Documentary: Lars Skree, Putin`s Kiss
World Cinema Directing Award, Documentary: Emad Burnat and Guy Davidi, 5 Broken Cameras
Best of Next Audience Award: Sleepwalk With Me, Mike Birbiglia
Audience Award, Shorts: The Debutante Hunters, Maria White
Audience Award, World Cinema Documentary: Searching for Sugar Man, Malik Bendjelloul
Audience Award, World Cinema: Valley of Saints, Musa Syeed
Audience Award, U.S. Documentary: The Invisible War, Kirby Dick
Audience Award, U.S. Drama: The Surrogate, Ben Lewin
World Cinema Jury Prize, Drama: Violeta Went to Heaven
World Cinema Directing Award, Drama: Teddy Bear, Mads Matthiesen
World Cinema Screenwriting Award, Drama: Young & Wild, Marialy Rivas, Camila Gutierrez, Pedro Periano, Sebastian Sepulveda
World Cinema Jury Prize, Documentary: The Law in These Parts
Special Jury Prizes, U.S. Documentary: Love Free or Die and Ai Weiwei: Never Sorry
U.S. Dramatic Special Jury Prize for Excellence in Independent Film Producing: Jonathan Schwartz and Andrea Sperling, Smashed and Nobody Walks
U.S. Dramatic Special Jury Prize for Ensemble Acting: The Surrogate
Excellence in Cinematography, U.S. Documentary: Chasing Ice, Jeff Orlowski
Excellence in Cinematography, U.S. Dramatic: Beasts of the Southern Wild, Ben Richardson
U.S. Documentary Editing Award: Detropia, Enat Sidi
Waldo Salt Screenwriting Award: Safety Not Guaranteed, Derek Connolly
U.S. Directing Award: The Queen of Versailles, Lauren Greenfield
U.S. Directing Award: Middle of Nowhere, Ava DuVernay
Grand Jury Prize, Documentary: The House I Live In, Eugene Jarecki
Grand Jury Prize, Drama: Beasts of the Southern Wild, Benh Zeitlin
Alfred P. Sloan Feature Films: Robot and Frank and Valley of Saints