Oscar 2015: The winners list

Birdman was named Best Picture at the 2015 Academy Awards, and it’s director Alexandro G. Iñárritu was Best Director, the film also won two other Oscars – Best Original Screenplay, and Best Cinematography.

Eddie Redmayne (The Theory of Everything) won Best Actor and Julianne Moore (Still Alice) was Best Actress. The night’s other big winner was Wes Anderson’s The Grand Budapest Hotel, which tied with Birdman for four Oscars. Damien Chazelle’s Whiplash was the only other multiple-winner with three Oscars, including J.K. Simmons’ Best Supporting Actor win. The Best Supporting Actress Oscar went to Patricia Arquette (Boyhood).

Here’s the list of winners:

Best Picture
American Sniper
Birdman–
WINNER
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Best Actress
Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice-WINNER
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Best Actor
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything–WINNER

Best Supporting Actress
Patricia Arquette, Boyhood–WINNER
Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

Best Supporting Actor
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash–WINNER

Best Director
Alexandro G. Iñárritu, Birdman–WINNER
Richard Linklater, Boyhood
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game

Best Adapted Screenplay
American Sniper, Jason Hall
The Imitation Game, Graham Moore–WINNER
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle

Best Original Screenplay
Birdman, Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo–WINNER
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler, Dan Gilroy

Best Animated Feature
Big Hero 6–WINNER
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

Best Documentary – Feature
Citizenfour–WINNER
Finding Vivien Maier
Last Days of Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

Best Foreign Language Film
Ida, Poland–WINNER
Leviathan, Russia
Tangerines, Estonia
Timbuktu, Mauritania
Wild Tales, Argentina

Best Original Score
The Grand Budapest Hotel–WINNER
The Imitation Game
Interstellar
Mr. Turner
The Theory of Everything

Best Original Song
“Everything Is Awesome” from The Lego Movie; Music and Lyric by Shawn Patterson
“Glory” from Selma; Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn–WINNER
“Grateful” from Beyond the Lights; Music and Lyric by Diane Warren
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell…I’ll Be Me; Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
“Lost Stars” from Begin Again; Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Cinematography
Emmanuel Lubezki, Birdman–WINNER
Robert Yeoman, The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, Ida
Dick Pope, Mr. Turner
Roger Deakins, Unbroken

Best Film Editing
Joel Cox and Gary D. Roach, American Sniper
Sandra Adair, Boyhood
Barney Pilling, The Grand Budapest Hotel
William Goldenberg, The Imitation Game
Tom Cross, Whiplash–WINNER

Best Production Design
The Grand Budapest Hotel, Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock–WINNER
The Imitation Game, Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar, Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods, Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner, Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best Makeup and Hairstyling
Bill Corso and Dennis Liddiard, Foxcatcher
Frances Hannon and Mark Coulier, The Grand Budapest Hotel–WINNER
Elizabeth Yianni-Georgiou and David White, Guardians of the Galaxy

Best Costume Design
Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel–WINNER
Mark Bridges, Inherent Vice
Colleen Atwood, Into the Woods
Anna B. Sheppard and Jane Clive, Maleficent
Jacqueline Durran, Mr. Turner

Best Animated Short

The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast–WINNER
Me and My Moulton
A Single Life

Best Visual Effects
Captain America: The Winter Soldier, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher–WINNER
X-Men: Days of Future Past, Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Sound Editing
American Sniper, Alan Robert Murray and Bub Asman–WINNER
Birdman, Martín Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Brent Burge and Jason Canovas
Interstellar, Richard King
Unbroken, Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing
American Sniper, John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
Birdman, Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
Interstellar, Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
Unbroken, Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
Whiplash, Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley–WINNER

Best Documentary—Short
Crisis Hotline: Veterans Press 1–WINNER
Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth

Best Live Action Short
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
The Phone Call–WINNER

Credit: ©A.M.P.A.S.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here